Strona głównaPyszne przepisyZieloni w domu: jak uprawiać koper i pietruszkę na parapecie

Zieloni w domu: jak uprawiać koper i pietruszkę na parapecie

Aby wyhodować zieleninę, potrzebujesz tylko 5-8 tygodni.Możesz je sadzić już teraz, ale od października do wczesnej wiosny będą musiały być oświetlone fitolampami.

Jak uprawiać koper w domu

Czego potrzebujemy:

 • Doniczka lub pojemnik o głębokości 15-20 cm z otworami drenażowymi.
 • ziemia dla roślin domowych, a najlepiej ziemia ogrodowa,.
 • woda do piłowania,.
 • fitolampy dla roślin,.
 • nasiona.

Które odmiany wybrać

Jeśli chcesz szybko uzyskać zielenie lub parasole z nasionami do konserw, wybierz wczesne odmiany – Gribovsky lub Grenader.Zbiory będą szybkie, ale nie 'gęste’, tylko 4 – 6 liści, po pojawieniu się których koperek szybko zacznie kwitnąć.

Średnio dojrzewające odmiany – Richelieu, Umbrella, Kibrai – dadzą zielone 10 dni później, ale będzie ich więcej: 6-10 liści.

Późno dojrzewające odmiany krzewów – Alligator, Buyan – dają zbiory później, ale najbogatsze: ponad 10 liści.

Proces pielęgnacji

 1. Przygotuj nasiona, mocząc je w ciepłej wodzie przez 24 do 48 godzin, zmieniając wodę co 12 godzin.Wybierz i wyrzuć nasiona, które pozostały na powierzchni wody.Odcedź pozostałe nasiona przez gazę i wysusz.
 2. Przygotuj glebę , wypełniając dno doniczki lub pojemnika 2-3 centymetrową warstwą drenażu z keramzytu.Najlepsza jest mieszanka ziemi ogrodowej i ziemi dla roślin domowych.
 3. Zwilż glebę wodą z opryskiwacza , wykop w niej małe rowki o głębokości 1 – 1,5 centymetra, zasiej nasiona, lekko posyp ziemią i ponownie zwilż wodą z opryskiwacza.
 4. Przykryj doniczkę folią lub torbą i pozostaw do wykiełkowania na tydzień w ciemnym miejscu, w którym temperatura powietrza nie przekracza 18-20 stopni Celsjusza.Następnie umieść doniczkę na parapecie.
 5. Stwórz dodatkowe oświetlenie (wystarczające oświetlenie parapetu nastąpi dopiero w marcu).Zimą sztuczne doświetlanie roślin świetlówkami powinno trwać co najmniej 12 godzin dziennie.Lampy należy zainstalować na wysokości 50 centymetrów od roślin.
 6. Nie zapomnij podlać kopru. Należy to robić codziennie.Latem należy podlewać roślinę częściej, aby gleba nie wyschła, a zimą – nieco rzadziej, czekając, aż gleba trochę wyschnie po poprzednim podlewaniu.


Jak uprawiać koper w domu / Photo Gardening Know How.

Jak uprawiać pietruszkę w domu

Ogólnie rzecz biorąc, zasady uprawy kopru i pietruszki są podobne, ale ta druga jest mniej wybredna.Zieloną pietruszkę można uzyskać zarówno z nasion, jak i z korzenia.

Do uprawy na parapecie należy wybierać odmiany wcześnie dojrzewające, które plonują wcześniej niż inne o 10 do 14 dni.Może to być 'kędzierzawa’ pietruszka Moskaruse i Astra lub 'płaska’ pietruszka Irinka, włoska Bogatyr, Laika, Plain.

Proces pielęgnacji

 1. Zawiń nasiona w wilgotną gazę i pozostaw do wykiełkowania w ciepłym miejscu na 2-3 dni, a następnie wykręć gazę i wysusz nasiona.
 2. Przygotuj glebę (taką samą jak dla kopru) i dobrze ją zwilż.
 3. Wykopać rowki 0,5 – 1 cm i gęsto wysiać nasiona, przykryć ziemią i ponownie zwilżyć.
 4. Pozostaw nasiona w cieple (w temperaturze 19 – 20 stopni Celsjusza) do pierwszego kiełkowania, które rozpocznie się po 14 – 20 dniach.W tym czasie rośliny należy podlewać stopniowo co drugi dzień.
 5. Po pierwszych kiełkach wyrwać nadmiar , pozostawiając odstęp 4-5 cm.Podlewaj pietruszkę umiarkowanie, czekając aż gleba wyschnie.
 6. Zimą pietruszkę należy również doświetlać lampą fluorescencyjną.Lampy mogą być zainstalowane na wysokości 50 – 60 centymetrów i powinny świecić przez co najmniej 8 godzin dziennie.
 7. Pierwszy plon można zebrać 2 miesiące po wykiełkowaniu pierwszych kiełków.

Pietruszka jest łatwiejsza i szybsza w uprawie z roślin korzeniowych.Weź naczynie o głębokości 15 – 20 centymetrów, ziemię i ciasno posadź w nim korzenie, pozostawiając tylko główki.Teraz pozostaje czekać na pojawienie się zieleni.

Uprawa pietruszki w domu / Eckerton Hill Farm.

.

Łukasz Simon
Łukasz Simon
Witaj drogi czytelniku. Dziękuję za odwiedzenie mojej kolumny. Wszystko, co piszę, znalazłem w Internecie i sam wypróbowałem. Mam nadzieję, że Ci się podobało i wrócisz ponownie!
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Am beliebtesten