Strona głównaPyszne przepisyRada proponuje wprowadzenie podatku od słodkich napojów gazowanych

Rada proponuje wprowadzenie podatku od słodkich napojów gazowanych

Inicjator zauważył, że coraz więcej krajów na świecie już wprowadza podobny podatek.Obecnie istnieje ponad 65 takich krajów, a Izrael i Kazachstan dołączyły do nich jako ostatnie.

Przykłady ze świata

W Izraelu podatek wejdzie w życie w przyszłym roku.Napoje zawierające więcej niż 5 gramów cukru na 100 gramów płynu będą kosztować dodatkowy 1 szekel za litr (0,3 euro).

W Kazachstanie akcyza na napoje energetyczne i słodkie napoje gazowane wyniesie 20% od 2023 r., 35% w 2024 r. i 45% w 2025 r.

W ten sposób władze zareagowały na informacje WHO, że Kazachstan znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów o najbardziej niezdrowej diecie.

Większość krajów wykorzystuje pieniądze zebrane z podatku akcyzowego do finansowania systemu opieki zdrowotnej lub bezpośrednio do leczenia chorób spowodowanych nadużywaniem cukru.

Według raportu WHO, wzrost cen słodkich napojów, nawet o 20%, prowadzi do zmniejszenia konsumpcji i zachęca konsumentów do przejścia na zdrowsze alternatywy.

Dlaczego kraje nakładają podatek na słodkie napoje gazowane

W przeciwieństwie do cukru z pożywienia, cukier z napojów (zwłaszcza gazowanych) jest trawiony zbyt szybko, przeciążając trzustkę i wątrobę, co z czasem prowadzi do cukrzycy, dysfunkcji układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenia naczyń krwionośnych, otyłości i chorób jelit

A jak jest w Polsce

Według badań jedna trzecia polskich dzieci często pije słodkie napoje gazowane.Dlatego cukrzyca w Polsce aktywnie 'odmładza się’.

W ostatnich latach nastąpił bardzo znaczący wzrost zachorowań wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.Chociaż 80% rozwoju cukrzycy można zapobiec poprzez odpowiednią dietę.

Mikhail Radutsky sugeruje, aby jego koledzy deputowani, wraz z ekspertami ekonomicznymi, dietetykami, nauczycielami i przedstawicielami organizacji rodzicielskich, omówili ten ważny temat.

'Jakie istnieją scenariusze rozwiązania problemu nadmiernego spożycia słodkich napojów gazowanych w naszym kraju? Jak znaleźć równowagę między interesami społeczeństwa, konsumentów i producentów? Nasza komisja jest gotowa działać jako platforma dialogu i rozwoju inicjatyw legislacyjnych’ – podsumował poseł.

.

Łukasz Simon
Łukasz Simon
Witaj drogi czytelniku. Dziękuję za odwiedzenie mojej kolumny. Wszystko, co piszę, znalazłem w Internecie i sam wypróbowałem. Mam nadzieję, że Ci się podobało i wrócisz ponownie!
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Am beliebtesten