Home Pyszne przepisy Jeszcze ich nie jedliśmy: kapusta faszerowana Radziwiłłowa została dodana do niematerialnego dziedzictwa...

Jeszcze ich nie jedliśmy: kapusta faszerowana Radziwiłłowa została dodana do niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy

0

Decyzja o rozszerzeniu listy elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego została podjęta przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Departament Kultury i Turystyki Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Rówieńskie Obwodowe Centrum Sztuki Ludowej i Rada Miejska Radziwiłłówki wspólnie przygotowały pakiet dokumentów w celu uzupełnienia elementu ICH o lokalną kapustę nadziewaną naleśnikami.

Bułki w stylu Radziwiłłówki zostały dodane do ICH Ukrainy

Lubow Romaniuk, kierownik Departamentu Kultury i Turystyki Obwodowej Administracji Państwowej, poinformowała o kolejnym osiągnięciu w ramach projektu 'Rovenshchyna to Taste’.

Tak więc kirowogradzkie 'Golubce’ zostały uzupełnione o tradycyjne danie z obwodu rówieńskiego – 'Golubce z naleśnikami’.Nie tylko zachowujemy nasze tradycje, ale także wraz z innymi regionami tworzymy unikalne dziedzictwo gastronomiczne Ukrainy.Dziękujemy Ministerstwu i jego obecnemu szefowi, Rostislavowi Karandeevowi, za wsparcie,.
– zauważył urzędnik.

To danie jest nieodzownym atrybutem lokalnej kuchni, elementem rytuału, a gospodynie, które wiedzą, jak je przygotować, cieszą się szczególnym szacunkiem.Faszerowana kapusta z naleśnikami przygotowywana jest zarówno na co dzień, jak i na świąteczny stół – na wesela, chrzciny, na pamiątkowe obiady, podczas świąt rodzinnych i religijnych.

Rówieńska kapusta faszerowana z naleśnikami / Zdjęcie Rivne OVA.

Jak ugotować kapustę faszerowaną rovno z naleśnikami

Przepis na kapustę faszerowaną Rovno należy do kobiety, która w młodości była zatrudniona przez bogatych ludzi mieszkających we wsi Perenyatin.Przepis przekazała swojej rodzinie.W tamtych czasach kapustę z naleśnikami przygotowywano tylko na wielkie święta – Wielkanoc, Boże Narodzenie, Święto Świątyni i urodziny.

 

  • Do mięsa mielonego zwykle używa się mięsa wieprzowego, kurczaka lub indyka, dodając cebulę, marchew, sól, pieprz i liść laurowy.
  • Z drugiej strony naleśniki są gotowane z mlekiem i jajkami, a także z wodą.Są również pieczone z mąki gryczanej.Ważne jest, aby nie były słodkie, ale solone.Obecnie do ciasta dodaje się również sok z buraków i zmielone zioła, co nadaje naleśnikom specjalny kolor.
  • Kapustę wybiera się z cienkimi zielonymi liśćmi, bez grubych żyłek.Liście są gotowane na parze i dzielone na pół.Następnie na liściu kładzie się naleśnik, na nim – mięso mielone, a następnie ciasno zwija.
  • Na dnie glinianego lub żeliwnego garnka układamy warstwami krążki ziemniaczane i liście kapusty, smarując je słoniną, a następnie zalewamy osoloną wodą.
  • Kiedyś taką faszerowaną kapustę gotowano w piekarniku.Obecnie piecze się je w piekarniku, a także dusi na patelni lub w garnku.
  • W dawnych czasach podawano je z kwaśną śmietaną i ziołami lub smażoną cebulką.Teraz każda gospodyni robi gołąbki na swój sposób, dodając sos pomidorowy, śmietanowy, grzybowy, pikantny lub serowy.Jednak najbardziej popularny jest sos pomidorowy i śmietanowy.

 

Takie gołąbki są smaczne i soczyste.Przepis radziwiłłowskich gospodarzy jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i jest jedną z atrakcji turystycznych na gastronomicznej mapie obwodu rówieńskiego.Miejscowi nie tylko zachowali, ale i nadal popularyzują to oryginalne, smaczne i niebanalne danie.

.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version